ילדות, התבגרות, הזדקנות…..

ילדות, התבגרות, הזדקנות…..

שיער אפור, אובדן זיכרון, קמטים בעור ועצמות שבירות – במוקדם או במאוחר כל אחד מזדקן.
למרות שהמדענים מאמינים כי אין סיבות אבולוציונית להזדקנות, אנחנו עדיין מתבגרים.
אז למה זה קורה? אני מציעה לשקול את הנושא מכל הצדדים ולנסות לברר – מה היא בעצם הסיבה? …

לא כל המדענים מסכימים עם אותן הסיבות להזדקנות שלנו.
חלק מאשימים בדבר את הגנים שמתוכנתים להשמדה, קמלה ומוות, מדענים אחרים סבורים כי הסיבה להזדקנות של הגוף שלנו היא הנזק המצטבר לגוף שלנו, שאנו נחשפים אליו לכל אורך חיינו.

נזק תאית

בשנה 1882, הביולוג הגרמני אוגוסט וייסמן הודיע ​​ראשון שברמה הבסיסית ההרס של התא מצביע על הידרדרות של התאים בגוף שלנו: "כחלק מכל מכונה, כל היצורים החיים מדרדרים כתוצאה מהשימוש הקבוע שלהם. ראשית, הזמן הורג חלקים שונים, ולאחר מכן את הגוף כולו. " על בסיס הרעיון הזה, חלק מהמדענים המודרניים לומדים היבטים פיסיולוגיים ספציפיים בתקווה לגלות מה באמת קורה בתהליך ההזדקנות?!

נזק סומטי של ה DNA (מוטציה)

התאוריה מבוססת על האפשרות של נזק ל DNA ושינויים במהלך חיינו:

"בתוך התא, יש נזק לדנ"א קבוע … רבות מהפציעות הללו מופחתות על ידי הגוף, וחלק מ"התיקון" בלתי אפשרי … התוצאה היא מוטציה גנטית שמקדמת הזדקנות. זה גורם לתאים להזדקן ולהפסיק לתפקד. אם כבר מדברים בפרט, הנזק לדנ"א המיטוכונדרי יכול לגרום לבעיות בתפקוד, שבו ההזדקנות היא התוצאה של נזקים גנטיים לתאים שלמים. "

מוטציה של DNA מיטוכונדריאלי מתבצע מהר יותר מאשר DNA בגרעין התא. כתוצאה מכך, נוצרים יותר "רדיקלים חופשיים" וDNA  המיטוכונדרי מזיקים, ונחשבים אף הם כסיבה להזדקנות.
אם ניקח בחשבון שהמיטוכונדריה (סוג של "סוללות" לתאים) יעבדו קשה יותר, כך יותר דלק (אנרגיה) יהיה זמין, וכמה שהגוף יצרך פחות אנרגיה, רדיקלים חופשיים פחות יגרמו נזק לגוף. לפי המחקר התיאורטי  הזה, כמה חוקרים הציעו, כי הגבלת קלוריות יכולה להאט את ההזדקנות:

"דיאטה המגבילה את צריכת קלוריות (כ 30 אחוזים מתחת לנורמה, אבל גבוהה יותר מהרמה שבו הגוף מתחיל להיות "רעב") עשויה להגדיל את מחזור החיים, להפחית את הסיכון לסרטן, כמו כן להאט את ההידרדרות של תאי הזיכרון."

חוקרים אחרים, לעומת זאת, מאמינים כי הבחירה של ההמלצות להפחתת קלוריות צריכה להיות זהירה יותר: "דיאטה מוגבלת, בבעלי חיים, גורמת להאטת גדילה, ליצור של פחות צאצאים ולירידה בתפקודים של המערכת החיסונית. זה קורה, ככל הנראה, בגלל שההגבלה התזונתית גורמת לגוף לעבור למצב של "הישרדות", שבו הצמיחה וצריכת חשמל מופחתים באופן משמעותי. "

כמו כן יש לציין כי לפחות מחקר אחד הראה כי אנשים שעברו דיאטה עם הגבלת קלוריות "הקטינו את רמת הכולסטרול והאינסולין בדם וירדו בסיכון לטרשת עורקים", כלומר כל הדברים האלה תורמים באופן ישיר להזדקנות ולתמותה.

תיאוריית החלבונים

גורם נוסף לנזק לתאים נחשב "crosstalk" – התהליך שבו חלבונים ישנים ופגומים אשר היו צריכים  לסווג לאנזימים (פרוטאזות) לא יכלו לעשות את זה, וכתוצאה מכך, "נשארו בגוף באותה הצורה שזה לאורך הזמן מהווה גורם בעייתי. "
"ההצטברות של החלבנים האלה מאטים את העבודה של הגוף…".
תופעה זו הוגדרה כסיבה להזדקנות, והיא עוסקת בתהליך הבא:

"חלבון קולגן עורי שעובר תהליךCrosstalk , למשל, הוא הגורם לקמטים בעור ושינויים אחרים בעור הקשורות להזדקנות. בנוסף, ההנחה היא שהחלבון עשוי להיות אחראי להופעתו של קטרקט (מחלת עיניים). חוקרים מאמינים כי הקישור הצולב של החלבונים במערכת העורקים או הכליות במידה מסוימת משחקת תפקיד מכריע בביטוי של טרשת עורקים … … ".

קידוד גנטי

בהתחשב באופי של כל יצורי החיים – גנים – כל אחד מהתיאוריות הללו מצביע על כך שברמה התאית, אנחנו 'מתוכנתים' להזדקנות.

קידוד להערכת גיל

חוקרים רבים מאמינים כי "הזדקנות היא תוצאה של עבודה והפסקת עבודה של גנים מסויימים בשילוב לסירוגין. ההזדקנות במקרה זה, ותופעת לוואי של תהליך זה באה לידי ביטוי עם גיל … "

בתמיכתה של תאוריה זו, מדענים שחקרו Caenorhabditis elegans  נמטודות(תולעת) לתהליך ההזדקנות: "נמטודות מעבדה רגילה … – היא תולעת זעירה ושקופה, עגולה, מאוד קלה למניפולציה גנטית. מחזור החיים שלה קצר מאוד והוא בן שבועיים ימים וכך יש יכולת לעקוב אחריו ולהעריך את תהליך ההזדקנות … ".

בשנת 1993, קבוצת מדענים גילתה כי Caenorhabditis elegans במוטציה של גן אחד בלבד יכול לחיות זמן כפול מאשר חבריו הרגילים המשפחה הזאת. זה הוביל מדענים להאמין ששינוי של גן "נכון" אחד בודד בלבד יכול לשנות משמעותי את משך חייו של אורגניזם חי … ".

גן זה נקרא daf-2 והחלבון שהוא מייצר דומה מאוד לחלבון קולטן אינסולין שלנו. חקירת הנמטודות העלתה שהחלבון הזה ממלא תפקיד חשוב מאוד בתהליך של ההזדקנות: ויסות גנים על ידי daf-2, הינו הגורם האחראי לסובלנות, מתח, פיתוח וחילוף חומרים. גילוי חשוב במיוחד, כפי שהתברר בדיעבד "גנים שונים מקודדים חלבונים שמגבירים את חייו שלחומרים נוגדי חמצון, המסדיר את חילוף החומרים ומספק הגנה אנטי בקטריאלית …".

תיאוריה חיסונית של הזדקנות

התאוריה טוענת כי הזדקנות היא התוצאה של המערכת החיסון שלנו, "המתוכננת להפחית את האפקטיביות שלה עם הזמן, מה שמוביל להיחלשות מנגנון ההגנה של האורגניזם, ומגדילה, עם הזמן, את הסיכוי של התפתחות מחלות זיהומיות, וכתוצאה מכך, ההזדקנות והמוות."

מצדדים לתיאוריה זו מצביעים על כך ש"ברגע שהגוף מתבגר, הנוגדנים בתוכו מאבדים את האפקטיביות שלהם, ובכך מפחיתים את הרמה הכללית של ההגנה מפני מחלות שונות, שעד לנקודה זו הגוף יכול לטפל בקלות. זה גורם סטרס תאי, ובסופו של דבר מוביל למוות. "

יש לציין, שאת המחקר עברו 46 מינים (כולל בני אדם), התאוריה הזו גם במצב של ספק מוגבר: "למרות העובדה, שרוב 46 המינים יכולים להיות קשורים לדינמיקה של הזדקנות, המציגה את ההידרדרות של אורגניזמים, כמה מינים, בניגוד לכך, הראו שיפור במצבם של האורגניזם לאורך זמן.

משמעות הדבר היא כי בניגוד לבני אדם, "לכמה אורגניזמים בכל שנה יש סיכוי גבוה יותר להפרייה ורבייה ופחות למוות."

יקטרינה פרנץ


פרנץ יקטרינה
מרצה באקדמיית LFA, מעבירה הרצאות באנטומיה וכימיה

השכלה: בוגרת אוניברסיטת תל-אביב, בעלת תואר ראשון בסיעוד, אחות מוסמכת, קוסמטיקאית, בוגרת בית הספר לקוסמטיקה באוקראינה,  בוגרת קורס ארומתרפיה קוסמטית, בוגרת קורס "טריכולוגיה רפואית" ו"מזותרפיה רפואית" במוסקבה.
בוגרת קורס קוסמטיקה במכללת נאווה קולאג' בפיקוח משרד התמ"ת.

ניסיון: עוסקת בתחום היופי  מ 1998, בעלת וותק וניסיון רב בתחום הקוסמטי עם התמחות באקנה.  מרצה לאנטומיה ופיזיולוגיה באקדמית LFA.

 

כתבה שנייה של קטיה פרנץ - PROFASHION MAG

כתבה שנייה של קטיה פרנץ – PROFASHION MAG