להיות בשמש זה בריא או לא בריא?

להיות בשמש זה בריא או לא בריא?

כמה פעמים בקיץ הזה כבר שמעת את השאלה הזאת?…
אז האם כדאי או לא כדאי להיות בשמש?
להשתזף או לא להשתזף… THIS IS THE QUESTION
http://goo.gl/ASPzYm

אז ככה… התשובה כמו כל דבר בחיים, לא כל כך חד-משמעית ולא בהכרח נכונה באופן גורף לכולן באופן זהה… יחד עם זאת יש יתרונות לכל דבר ועניין במיוחד כשמקפידים על כמה כללים חשובים לפני שנחשפים… אז נכון שכאשר את יוצאת מהמזגן הקפוא במשרד לשמש החמימה זה בהכרח גורם לך לתחושה נעימה, גורם לך להרגיש יותר חיונית ובריאה, מחזיר לך את זרימת הדם בעורקים וגורם לך שוב להיות מלאת מרץ. אז כל זה נכון… השמש משפיע לטובה על העצמות, על המערכת ההורמונלית ואפילו על השיניים. קרני השמש להשתזף מייצרות ויטמין D ובמקרים מסוימים השמש גם עוזרת להיפטר מפצעי אקנה ואף יכולה לשפר את איכות החיים של הלוקים בפסוריאזיס.

אז זהו… אפשר וכדאי לצאת החוצה לשמש… כן… ולא! למרות היתרונות הגלומים במתת האל בדמות השמש, חשיפה מוגזמת לאור השמש תגרום להזדקנות מוקדמת של העור, לקמטים עמוקים שלא ניתנים לטשטוש ולהופעת כתמים ונמשים על העור; סרטן העור; כוויות ופריחות שונות על העור.

על פי המחקרים אחרונים, פעולת יתר של קרניים אולטרה סגוליות (UV) יכולות להחליש את מערכת החיסון. בדיקות מחקריות גילו שהקרינה האולטרה סגולה נמצאת בין הגורמים העיקריים להזדקנות מוקדמת. אי לכך אין זה כלל פלא שבמאה הקודמת הנשים שיכלו להרשות לעצמן, הסתובבו תמיד עם כובעים, צעיפים וכפפות על ידיהן זמן רב ככל האפשר כדי להישאר צעירות ולשמור על אזורי הגוף החשופים לשמש.
מבולבלת? עכשיו את בטח שואלת את עצמך… אז האם אני יכולה או לא יכולה להשתזף???

אז ככה… השיזוף בכללי מזיק בעיקר לבעלות עור ושיער בהירים במיוחד, למי שיש לה שומות או כתמי גיל או בעלת שומות גדולות במיוחד (מעל 1.5 סנטימטר) אם הינך נמנית על הרשימה הנ"ל יש לך נטייה או סיכוי רב יותר שחשיפת יתר לשמש עלולה לגרום לך לכוויות חום והקרינה האולטרה סגולית עלולה אף לגרום לך בעתיד למחלות עור. נכון להיום יש לא מעט מחלות שייתכן ואיננו יודעים כלל על קיומם, אבל החשיפה הממושכת לשמש יכולה להחמיר את מצבן.

אז…כל מה שאת צריכה לעשות זה ,לפני השיזוף בים או במיטת שיזוף (להבדיל) פשוט להתייעץ עם הרופא שלך וכמובן עכשיו את אולי מחייכת …אבל לקחת הימור על הבריאות שלך זה לא ממש דבר מצחיק… הקרינה האולטרה סגולית משפיע לטובה אך ורק על עור בריא. אז המלצה שלי… בענייני בריאות… תמיד רצוי ייעוץ רפואי!!!

אם את בונה על בילוי סופ"ש בים, כדאי לך גם לזכור שבמהלך השיזוף נסי לשנות את התנוחה מול השמש הקופחת מידי 5-10 דקות ואם את רובצת בחוף למעלה משעה, אל תחשבי פעמיים והשתמשי בשמשיה, כדי להגן על עצמך מפני כוויה.

ועוד כמה טיפים במיוחד בשבילך…
– אם את משתזפת במצב שכיבה, הראש צריך להיות מורם מעט.
– במהלך השיזוף לא כדי להירדם ולא מומלץ לקרוא
– לפני השיזוף מירחי שפתון עם מקדם הגנה

ואל תשכחי…לפני החשיפה לשמש חובה להקפיד על שימוש בקרם הגנה. זה יעזור לשמור על הלחות של העור, ימנע בהמשך את הזדקנותו בטרם עת ואף יספק לך את ההגנה מפני קרני ה UV.

בהזדמנות זאת רק מזכירה לך שהמקומות הרגישים ביותר לכוויות השמש הם החזה, האף וכתפיים.
הקרם צריך להיות מרוח על העור בשכבה דקה, באופן אבסורדי באם תשאירי שכבה עבה של קרם על עורך, התוצאה עלולה להיות דווקא הפוכה: הקרם מתחמם בשמש ומזיק לעור. כדי להגן על העור מפני השמש אסור להשתמש בשמנים מינרליים כדוגמת: וזלין וגליצרין כי הם מקבלים צורת "טיפות" ויוצרים אפקט של עדשות איסוף קטנות, בדיעבד גם זה עלול לגרום לך לכוויות חום.

ועוד משהו קטן וחשוב…
גם לפני שאת נכנסת לים יש צורך למרוח קרם הגנה, כי קרינת האולטרה חודרת למים עד לעומק של מטר וחצי! אז רק על מנת לסכם… מה שאולי את יודעת כבר ובכל זאת… להשתזף מומלץ אך ורק בשעות שבהן קרני השמש אינן בשיא פעילותן – בבוקר עד השעה 10 ובערב לאחר השעה 17 וחשוב לא פחות לפני שאת יוצאת אל חוף הים, לא כדאי להשתמש בדאודורנטים ובבשמים. רכיבים מסוימים בבשמים מושפעים מהאור האולטרה סגול ויכולים אף הם לגרום לכוויות. אז פשוט אם כבר החלטת להשתזף, אני אישית ממליצה לך להשתזף לא יותר משעה אחת ביום! ולאחר שיזוף מומלץ להתרחץ במקלחת קרירה ולמרוח קרם מזין. קרני השמש גורמות ליובש בעור ואחרי חשיפה ממושכת לשמש העור צריך הרבה לחות . זה יעזור לך לרפא את הנזקים שגורמת השמש, ולהפוך את השיזוף ליפה יותר ואם העור שלך מקבל "צבע אדום" (לא… לא זה מהחדשות!) ישירות במהלך השיזוף, אזי כבר יש לך כוויות שמש וגם אם הכול בסוף יסתדר, יש צורך לעזור לעור ולשים עליו קרם או משחה ומסכת הרגעה.. וגם (לא עלינו חלילה)… ישנן תרופות, שיכולות לעלות את הרגישות של העור לקרינה של השמש. אם את לוקח תרופות, תתייעצי עם הרופא שלך לגבי השיזוף ולגבי הגנת UV.

חשוב לזכור שבשמש הגוף מאבד לחות בצורה דרסטית ולכן חשוב להקפיד על שתיית הרבה נוזלים. אף פעם לא להשתזף על "בטן" ריקה! או מיד אחרי ארוחה. עדיף לעשות את זה בשעה וחצי לאחר האכילה ורצוי שזה יהיה אוכל… מלוח וגם מומלץ מאוד לשתות תה קר.
אז תשמרי על עצמך, על הבריאות שלך ועל עורך.

שלך נטליה
ולהתראות בשבוע הבא (:

Always the sun