50 גוונים של אפור קוסמטי – קובי ברוך

קובי ברוך – 50 גוונים של אפור קוסמטי

תעשיית הקוסמטיקה בישראל מגלגלת הרבה כספים על גב הגוון האפור שעדיין לא החליט אם להתכהות לשחור או להתבהר ללבן . חוסר וודאות ואני נזהר שלא לומר… "ידע" הוא מה שמאפשר את קיום המדע האפור שחוגג לו בתעשיית התמרוקים חסרת הרגולציה והחקיקה שתייצב את הדברים.

יצרנים ומשווקים רבים מתהדרים במחקרים וחומרי גלם שלא נשמעו עד היום, חומרים מיובאים ממדינות נוצצות ושרק בחברה ספציפית קיימים.

לצד סיפורי המעשיות כל משווק מחליט מה הן הפעולות או ההתוויות של חומר גלם מסוים ומשם ניזונים הקוסמטיקאים המבולבלים שמשלמים במיטב כספם על הבטחות וידע שנועד לשרת אינטרס ברור של משווק , הכול בשם השטח האפור.

כמה דוגמאות , מי שמכיר ידע לבד את התשובות.

פפטידים ביוממטים: " אצלנו יש עשרות פפטידים אשר עושים כך וכך וכך"- מישהו הלך לבדוק כמה סוגי פפטידים בכלל מותרים לשימוש על בני אדם? נכון שיש אלפים, אלפים שעדיין נחקרים ונבדקים האם הם מתאימים לשימוש, אז איך זה שכל יום צצים להם עוד ועוד פפטידים? בשטח האפור הכול מותר, כל עוד לא נאמר לא, למה שלא יהיה כן? מי ידע???

חומצות אלפא הידרוקסי או יותר נכון חומצה אחת שעושה הרבה רעש .. חומצה גליקולית, איך יתכן שבתכשיר של ייצרן אחד היא מותרת לעור כהה ובתכשיר אחר אסורה לעור כהה? כל יצרן יכול לומר מה שהוא רק רוצה כל עוד זה משרת את האינטרס שלו או שזאת פשוט הדרך להסוות מרכיבים אחרים שיכולים להיות בעייתיים בתכשיר.
אז פשוט נאשים מרכיב כזה או אחר ומי ידע?? הרי אנחנו בשטח האפור…?!

חומצה אזלאית: " לראשונה בישראל ,20 אחוז חומצה אזלאית ברישיון משרד הבריאות" מה כל כך מרגש בבשורה הזאת? מה הבעיה עם הריכוז הזה? מי במשרד הבריאות אמר שאסור? … כאן, אם נחקור טוב נופתע מהרבה סגולות וריכוזים לגבי החומצה המדהימה.
בקיצור… כל אחד מספר מה שהוא רק רוצה בשם השטח האפור.

ויטמין C: ותיק סגולות השטח האפור כל יום נולדות עוד ועוד סגולות למרכיב התמים. מה לא נאמר עליו? יהיה יותר קל לסכם מאשר את מה שכבר אמרו, סדרות שלמות של תכשירים נבנו על שם הוויטמין, להבהרה ,הרגעה, חידוש, אנטיאייג'ינג ועוד… ניתן לסכם שוויטמין זה הוא השטח האפור במיטבו.

תאי גזע: אנשים מחרפים נפשם משך שנים רק כדי למצוא תורם עם נתונים זהים כדי להציל את חייהם ולהפתעתנו חברות קוסמטיקה שהפיקו תאי גזע של קקטוס הצליחו לאתר את התא האוניברסלי, תא שיבנה מחדש רקמות של כל אדם ואדם, יעלים קמטים בשתי דקות כשקהל שלם עומד על הרגליים ומוחא כפיים על ההצלחה המסחררת בתחום נזקי הגיל… אבל כאן בעצם המדובר הוא בהרבה יותר מסתם שטח אפור, כי שרלטנות לשמה… יהיה המינוח המדויק יותר.

אלה הם רק מעט מאותן דוגמאות לחגיגה האפורה שגורמת לתחום שלנו להיות כל כך פרוץ. מתי מישהו כבר יתעורר ויעשה סדר בבלגן הכול כך חוקי הזה. "חוקי" רק בגלל שעדיין לא הוגדר ולא נאמר לא!

עד אז אני ועוד כמה שהרימו את הכפפה פשוט מלמדים קורסי העשרה לקוסמטיקאים, מנסים בכל הכוח לעשות סדר בבלגן שעשו ועושים כאן במשך שנים משווקים ויצרנים המלמדים "בחינם" דורות שלמים של קוסמטיקאים שטח אפור ומותר כי לא הוחלט האם שחור הוא או לבן?

אז תקראו לזה באיזה שם שתחפצו… קוסמטיקה רפואית, פרא רפואית, קלינית, דרמו קוסמטיקה ועוד… בפועל, אנו כולנו רק רוצים לתקן את הלוקה בחסר ולהפוך את הקוסמטיקאים לבעלי מקצוע שיודעים את ההשפעה של המרכיבים שהם מורחים (ולא "מורחים") על רקמה חיה, תוך הפעלת שיקול דעת מקצועי.

קובי ברוך, מפתח תמרוקים ומורה לקוסמטיקה עדכנית

מעביר קורס קוסמטיקה קלינית מעשית במכללת LFA

*הכתבה התפרסמה ב PROFASHION פברואר 2016*

50 גוונים של אפור קוסמטי קובי ברוך

50 גוונים של אפור קוסמטי קובי ברוך